W jaki sposób założyć firmę świadczącą usługi transportowe

Myślisz o założeniu firmy, która miałaby świadczyć usługi przewozu osób pojazdami samochodowymi? W takim razie znajdziesz tutaj szereg przydatnych porad, które na pewno pomogą Ci w zrealizowaniu tego celu. Jakie formalności Cię czekają i od czego w ogóle zacząć? Już śpieszymy z wyjaśnieniami.

Przewóz osób pojazdami samochodowymi – charakterystyka

Tego typu usługi wykonuje firma, która zajmuje się przewozem osób w liczbie od 7 do 9 osób. Może być taka usługa wykonywana autobusami, jak również samochodami osobowymi, czy busami o takiej pojemności.

Oczywiście na samym początku konieczne jest założenie działalności gospodarczej, bowiem będzie to koniecznie do rozliczania się z urzędem skarbowym oraz ZUS. Nie można zapominać również o różnych licencjach i pozwoleniach, które będziesz musiał również zdobyć. Kierowca nie może być skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa skarbowe, przeciwko mieniu, komunikacji, czy ochronie środowiska. Dodatkowo nie może być na przedsiębiorcę nałożonego zakazu wykonywania działalności gospodarczej.

Co będzie konieczne?

Przyszły właściciel będzie musiał posiadać swoją stała siedzibę firmy, niezbędne potwierdzenia i certyfikaty kompetencji zawodowych, zdolność finansową do podejmowania działalności gospodarczej oraz musi uzyskać zezwolenie na prowadzenie usług przewoźnika drogowego.

To jednak nie koniec, ponieważ konieczne będzie również uzyskanie licencji wspólnotowej w zakresie wykonywania przewozu osób samochodami osobowymi. Nie można zapominać także o konieczności przejścia odpowiednich badań lekarskich, które potwierdzą brak przeciwskazań do wykonywania tego typu zawodu. Co więcej, kierowca takie badania będzie musiał przejść jeszcze przed rozpoczęciem oficjalnego szkolenia w zakresie transportu osób samochodami osobowymi.

Jeśli chodzi o formę działalności, to można po prostu zarejestrować firmę jako jednoosobową działalność i będzie to ja najbardziej w porządku. Dodatkowo należy określić jaki rodzaj księgowości zamierzasz prowadzić, co jest niezwykle ważne i będzie miało wpływ na późniejsze rozliczanie się z urzędem skarbowym. 

 

Zobacz także

Przeprowadzka – jak bezpiecznie przewozić rzeczy?

Czy firma transportowa jest opłacalna?

Kierowca zawodowy – koszty uzyskania uprawnień

Jakie błędy najczęściej popełniają kierowcy?

Wiosna – na co uważać na drodze?