Kim jest kurier – charakterystyka zawodu

Nie się ukryć, że jeśli zamierzamy podejmować pracę na danym stanowisku, to powinno to być poprzedzone dobrą i wnikliwą analizą na temat tego, czy rzeczywiście dane miejsce nam odpowiada. Trzeba odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań, które będą rzutowały nie tylko na najbliższe kilka miesięcy, ale być może na całe życie. Chyba, że ktoś pracę od razu uznaje za przejściową, ale i takie podejście ma swoje plusy i minusy.

Na jakie pytania warto sobie odpowiedzieć?

Przede wszystkim polecamy sobie zdefiniować cel zawodowy, który de fecto jest naprawdę istotny. Należy tutaj się zastanowić nad tym, w jakiej konkretnie branży chcesz pracować, jakie zarobki Cię interesują i czy są tam zadowalające zarobki. Zdecydowanie odradzamy powierzchowną ocenę zawodów, ponieważ pozory często mogą być mylące. Im lepiej poznasz dany zawód, tym będziesz wiedział, na jaki konkretnie zakres obowiązków należy się przygotować i czego możesz się spodziewać po kilku dniach pracy.

Jednym z takich zawodów, które oceniane są powierzchownie jest zawód kuriera. Może się to wydawać, iż kurier jest po prostu zwyczajnym kierowcą, który musi dowieść Ci paczkę i wielkiej filozofii w tym nie ma. Jednakże kurier ma wiele innych obowiązków, bowiem musi zajmować się księgowością, rozliczeniami z klientami, z firmą kurierską, czy pozyskiwać klientów.

Co musisz wiedzieć jako kurier?

Przede wszystkim podstawą podstaw jest bardzo dobre rozeznanie się w swojej trasie. Ma to fundamentalne znaczenie i bez wątpienia warto jest na to zwrócić uwagę. Przeważnie cała trasa składa się nawet ze 100 adresów, więc ciągłe wpisywanie tego wszystkiego w GPS może zabierać cenny czas. Dodatkowo należy brać pod uwagę przesyłki terminowe, które wymagają doręczenia np. o określonych godzinach od 13:00 do 15:00.

Jak więc widać, sprawa się już nieco komplikuje i zawód kuriera już nie wydaje się takie prosty jak na początku, prawda? Właśnie z tego powodu przytoczyliśmy wzmiankę o analizie zawodu, bowiem tylko wtedy będziesz w stanie rozważyć różne możliwości. 

 

Zobacz także

Zakładanie firmy kurierskiej – jak sobie z tym poradzić?

Podpisanie protokołu odbioru, a wady towaru – co robić?

W jaki sposób możesz zareklamować przesyłkę pocztową?

Jak nie dać się oszukiwać na zakupach w sklepie internetowym?

Jakie formy dostawcy przesyłki wybrać przed świętami?