Podpisanie protokołu odbioru, a wady towaru – co robić?

Otrzymaliśmy paczkę, podpisaliśmy dokumenty przewozowe, kurier odjechał, a Ty zorientowałeś się dopiero teraz, że towar, który zamówiłeś jest uszkodzony? Dodatkowym problemem jest fakt, że podpisałeś protokół, który mówi o tym, iż dana rzecz została przez Ciebie obejrzana i nie zgłaszasz do niej żadnych zastrzeżeń? Co w takiej sytuacji uczynić? Czy jest ona z góry przegrana?

Warto wiedzieć, że nie wszystko jest stracone, gdyż nawet podpisanie tego typu dokumentów jeszcze nie uchyla przepisów prawnych, które przecież obowiązują nas wszystkich. Przede wszystkim należy zacząć od określenia tego, czy kurier świadczył usługę pocztową, czy kurierską.

Usługa pocztowa

Jeśli w przesyłce jest jakakolwiek korespondencja, typu listy, dokumenty i wszystko to, co zmieści się niedużej kopercie, to zdecydowanie kurier świadczy właśnie usługę pocztową, a Ty możesz reklamację składać na podstawie właśnie prawa pocztowego oraz Kodeksu Cywilnego. Wtedy jako klient masz prawo zażądać naprawienia szkody za ewentualnie utracone korzyści, jeśli takowe miały miejsce.

Usługa kurierska

Natomiast jeśli przesyłka dotyczyła miksera, telewizora, czy jakiegokolwiek sprzętu, to wtedy nadawca zawiera umowę na usługę przewozu i zastosowanie ma tutaj prawo przewozowe, jak również rozporządzenie ministra transportu dotyczące reklamacji. Niestety w tym wypadku, jeśli dojdzie do uszkodzenia, a nie sprawdzisz wcześniej, to jedyne na co możesz liczyć, to zwrot poniesionych kosztów przesyłki. 

Warto wiedzieć, że jeśli paczka od razu jest zniszczona, czyli zawiera widoczne ślady szarpania, czy jakichkolwiek fizycznych uszkodzeń, to należy od razu spisywać protokół reklamacyjny. Jak najbardziej jednak zachęcamy do tego, aby dokładnie sprawdzać przy kurierze, czy na pewno towar nie dotarł do nas uszkodzony. To oszczędzi Ci wiele problemów w procesie reklamacyjnym, który wbrew pozorom nie jest łatwy. Często należy liczyć się z tym, że nadawca będzie odbijał piłeczkę do firmy kurierskiej, a ona do niego i tak to będzie się toczyć w nieskończoność. 

 

Zobacz także

Kim jest kurier – charakterystyka zawodu

Zakładanie firmy kurierskiej – jak sobie z tym poradzić?

W jaki sposób możesz zareklamować przesyłkę pocztową?

Jak nie dać się oszukiwać na zakupach w sklepie internetowym?

Jakie formy dostawcy przesyłki wybrać przed świętami?