Jak nie dać się oszukiwać na zakupach w sklepie internetowym?

Z roku na rok rośnie nam udział e-sklepów w rynku i coraz więcej klientów właśnie tam decyduje się na robienie swoich zakupów. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ jest to przede wszystkim wygodne i proste. Nie trzeba biegać od sklepu do sklepu, bowiem wszystko masz w jednym miejscu i możesz zakupić towar siedząc wygodnie przed komputerem z kubkiem kawy w ręce. Jednakże przy zakupach przez internet należy wykazywać pewną ostrożność, gdyż nie brakuje nieuczciwych sprzedawców, którzy niestety czekają tylko na to, abyśmy popełnili jakiś błąd.

Jak weryfikować sprzedawcę?

Przede wszystkim sprawdzić komentarze na temat danego sklepu. Obecnie, kiedy dostęp do for branżowych jest nieograniczony nie powinno to być żadnym problemem. Na portalach aukcyjnych są również dostępne panele z ocenami danego sprzedawcy, którzy także Ci o nim wiele powiedzą. Jeśli przewijają się takim oceny negatywne, to być może lepiej sobie odpuścić, niż ryzykować stratę pieniędzy.

Bardzo niskie ceny

Przeważnie kiedy mamy do czynienia z obniżką cenową, to tracimy głowę i już cieszymy się, ze znaleźliśmy towar po mocno okazyjnej stawce. Tutaj również warto się na chwilę zatrzymać i zastanowić się, czy czasami nie dajemy się nabrać na jakiś trik oszusta. Przede wszystkim podejrzane powinny szczególnie wydawać się akcje promocyjne, gdzie cena produktu jest obniżona ponad 50% względem jego wartości rynkowej. Oczywiście nie zawsze musi to oznaczać oszustwo, ale już na tym etapie powinna zapalić się żółta lampka w głowie, aby dokładniej sprawdzić, czy na pewno dany sprzedawca jest uczciwy wobec nas.

Oczywiście jeśli zamówiony towar dotrze do Ciebie i nie spełni oczekiwań, to w ciągu 14 dni od daty zakupu możesz go zwrócić bez podania jakiejkolwiek przyczyny, a sprzedawca nie może odmówić przyjęcia. To bardzo ważna zmiana, która weszła życie stosunkowo niedawno i dotyczy głównie transakcji zawieranych na odległość.

Jak najbardziej zachęcamy do ostrożności, bo internet daje nam duże możliwości, ale i też sporo zagrożeń, z którymi wcześniej nie mieliśmy do czynienia.

Zobacz także

Kim jest kurier – charakterystyka zawodu

Zakładanie firmy kurierskiej – jak sobie z tym poradzić?

Podpisanie protokołu odbioru, a wady towaru – co robić?

W jaki sposób możesz zareklamować przesyłkę pocztową?

Jakie formy dostawcy przesyłki wybrać przed świętami?